ورق آهن

انواع ورق آهن یا ورق فولادی در صنایع ساختمانی و سایر صنایع (از خودروسازی گرفته تا کشتی‌سازی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما هر یک از ورق‌های آهن با توجه به هدفی که برای آن تولید می‌شوند از ساختار متفاوتی برخوردار هستند. در ادامه در مورد انواع ورق آهن و هم‌چنین قیمت ورق آهن صحبت خواهد شد.

انواع ورق آهن

۱- ورق سیاه:

ورق آهن سیاه یا ورق گرم، نوعی ورق است که عموماً برای صنایع ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته گاهی از آن برای صنایع خودروسازی نیز استفاده می‌شود. ورق سیاه یا ورق گرم به دلیل آن که از طریق روش نورد گرم تولید می‌شود ورق گرم نام گرفته و از آن‌جا که رنگی مایل به سیاه دارد در بازار از آن با نام ورق سیاه یاد می‌کنند.

شاخص اندازه گیری کیفیت ورق سیاه ST است و این ST بازه‌ی ۳۳ تا ۵۲ را دربرمی‌گیرد. هر چه ST کمتر باشد ورق سیاه مورد نظر منعطف‌تر خواهد بود.

۲- ورق گالوانیزه:

ورق آهن گالوانیزه یعنی ورق آهن یا فولادی که با روی پوشانده شده باشد. فرآیند پوشاندن ورق آهن با روی را گالوانیزاسیون یا گالوانیزه کردن می‌نامند. هدف اصلی از گالوانیزه کردن ورق آهن این است که ورق از زنگ زدگی مصون بماند، چرا که ورق گالوانیزه حتی اگر پوشش روی آن نیز از بین برود هیچ زمان زنگ نمی‌زند.

۳- ورق روغنی:

ورق آهن روغنی برخلاف ورق سیاه به روش نورد سرد تولید می‌شود و از این رو گاهی از آن با نام ورق سرد یاد می‌کنند. ورق روغنی به دلیل آن که از مقاومت زیادی در برابر فشار برخوردار است عمدتاً در صنایع ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.